چرا باید مرتباً کتاب بخوانیم؟

چرا باید مرتباً کتاب بخوانیم؟

در طول سال‌ها، تحقیقات زیادی ثابت کرده است که مطالعه‌ی کتاب به آگاهی کلی یک فرد کمک می‌کند. کتاب‌ها شامل گنجینه‌های پنهان هستند، هرچه بیشتر بخوانید، بیشتر به این گنجینه‌ها دست پیدا می‌کنید.

در قرن بیست و یکم که ما با منابع و اطلاعات زیادی اشباع شده‌ایم، یافتن کتاب برای خواندن و پرورش یک عادت مطالعه آسان‌تر شده است. دنیا به مرحله‌ای رسیده است که شما برای مقابله با شرایط روزمره حرفه خود باید مهارت‌های زیادی کسب کنید. مطالعه یک عادت ارزشمند است که افراد باید در حرفه خود ایجاد کنند، چه به عنوان یک دانشجو و یا یک کارآفرین، مطالعه‌ی کتاب کمک زیادی به حرفه‌ی شما می‌کند.

آخرین بار کی کتاب خوانده‌اید؟
امسال چند کتاب خوانده‌اید؟


اگر شما از آن دسته افرادی هستید که آنچنان به مطالعه کتاب فکر نمی‌کنید، مزایای بسیاری را که مطالعه می‌تواند برای شما داشته باشد، از دست می‌دهید. در این مقاله چند مزیت مطالعه و اینکه چرا باید کتاب خواندن را به یک عادت تبدیل کنیم، بیان خواهیم کرد.

 • بهبود عملکرد مغز

آلزایمر و زوال عقل دو بیماری هستند که بر روی مغز تأثیر می‌گذارند و علائم آن شامل از دست دادن حافظه، فراموشی و توانایی‌های اجتماعی و تفکر محدود است. مطالعات ثابت کرده است که اگر مغز به طور منظم تحریک شود، می‌توان از این شرایط روانی جلوگیری کرد. یکی از بهترین راه‌های تحریک مغز و فعال نگه داشتن آن، مطالعه‌ی کتاب است. دقیقاً مانند سایر عضلات بدن که به ورزش احتیاج دارند، مغز نیز برای حفظ قدرت و سلامت خود به ورزش نیاز دارد. ثابت شده است که مطالعه‌ی کتاب راهی قابل قبول برای فعال نگه داشتن مغز است.

 • دانش ارزشمند

هرچه بیشتر بخوانید بیشتر می‌آموزید. کتاب‌ها منبع غنی از اطلاعات هستند و این فرصت را به شما می‌دهند که افق دید خود را گسترش دهید. در حقیقت، یکی از دلایل مطالعه، کسب دانش است. همیشه اطلاعاتی وجود دارد که شما هرگز وجود از آن در یک کتاب اطلاع نداشته‌اید. اگر مطالعه نکنید، هرگز متوجه چنین اطلاعاتی نیز نخواهید شد. خواندن کتاب در موضوعات مختلف باعث می‌شود دانش عمیقی در مورد آن موضوعات داشته باشید. همچنین این اطمینان را می‌دهد که شما در مورد همه چیز حداقل اندکی می‌دانید.

 • مهارت‌های برقراری ارتباط موثر

اهمیت مهارت‌های ارتباطی خوب را نمی‌توان بیش از حد تأکید کرد. خواه در حال گفتگو با مشتری باشید و یا در یک دورهمیِ اجتماعی صحبت کنید، برقراری ارتباط موثر بسیار ضروری است. از طریق کتاب‌ها، شما کلمات جدیدی یاد می‌گیرید و لغات خود را بهبود می‌بخشید که به شما کمک می‌کند افکار خود را به درستی بیان کنید. این مهارت برای حفظ رابطه بسیار حیاتی است و هم در زندگی شغلی و هم در زندگی شخصی خود فرد بهتری می‌شوید.

 • مهارت‌های تحلیلی بهتر

با اجرای پروژه‌ها، نوشتن گزارش یا حل یک مسئله، مهارت‌های تحلیلی شما به کار گرفته می‌شوند. یکی از موثرترین راه‌ها برای بهبود مهارت‌های تحلیلی، مطالعه‌ی مداوم است. خواندن کتاب شما را در معرض ایده‌های جدید قرار می‌دهد، این امر نیاز شما را به فکر و پردازش اطلاعات می‌دهد که در نهایت مهارت‌های کلی تجزیه و تحلیل شما را بهبود می‌بخشد.

 • درباره تاریخ بیاموزید

برای پرداختن به مشکلات امروزمان، مهم است که تاریخ خود را بدانیم. کتاب‌ها منابع ارزشمندی هستند برای آگاهی از وقایع گذشته و همچنین آگاهی از اینکه این وقایع چگونه می‌توانند ذهن ما در حل چالش‌های حالِ حاضر شکل دهند. ما همچنین می‌توانیم در مورد تاریخ مکان‌های دیگر اطلاعات کسب کنیم و بینشی از چگونگی رشد افراد مختلف در طول سال‌ها بدست بیاوریم. دانش تاریخی بالا بسیار مفید است، به ویژه هنگامی که با افراد در کشوری دیگر روبرو می‌شوید. به کمک آنچه در مورد تاریخ آنها خوانده‌اید، خودتان از اینکه حرف‌های زیادی برای گفتن دارید، تعجب خواهید کرد.

 • مطالعه سرگرم‌کننده است

خواندن، آرامش‌بخش و مهیج است. اگر زیاد کتاب بخوانید، هرگز بی‌حوصله نخواهید بود. خواندن کتاب روش خوبی برای آرامش ذهن است. کتاب‌ها ذهن را به خود مشغول می‌کنند و راه گریزی از نگرانی‌های ما هستند.

 

مطالعه منظم فواید زیادی دارد که به سلامتی کلی ما کمک می‌کند. اگرچه، بسیاری از ما از مطالعه لذت نمی‌بریم، اما همه باید وقت بگذاریم که به طور منظم مطالعه کنیم.

 

# کتاب # مطالعه
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

 • چرا باید مرتباً کتاب بخوانیم؟

  چرا باید مرتباً کتاب بخوانیم؟

 • چگونه آنچه را که خیلی سریع آموخته‌ایم، فراموش نکنیم؟

  چگونه آنچه را که خیلی سریع آموخته‌ایم، فراموش نکنیم؟