آیا با تمرین می‌توان از یک جغد شب زنده دار به فردی سحرخیز تبدیل شد؟

آیا با تمرین می‌توان از یک جغد شب زنده دار به فردی سحرخیز تبدیل شد؟

برخی از افراد قبل از اینکه خورشید طلوع کند، از خواب بیدار می‌شوند، ورزش می‌کنند و یک صبحانه دلچسب می‌خورند، همه این کارها قبل از آن است که بسیاری دیگر از رختخواب بلند شوند. این قدر زود بیدار شدن از خواب ممکن است برای کسی که دیر بیدار می‌شود طاقت‌فرسا به نظر برسد، اما آیا یک جغد شب‌زنده‌دار می‌تواند یک پرنده سحرخیز شود؟

میشل درروپ، مدیر رفتارشناسی خواب در کلینیک کلیولند می‌گوید: "امکان ایجاد این تغییر وجود دارد، اما کار آسانی نیست. یک جغد شب‌زنده‌دار واقعی در هنگام بیدار شدن، احساس خوبی ندارد، به خصوص هنگامی که تغییری در زمان بیدار شدن خود می‌دهد."

تمایل هر فرد به این که جغد شب‌زنده‌دار باشد یا پرنده سحرخیز باشد یا چیزی بین این دو، به عنوان کرونوتایپ یا تیپ شخصیت زمانی وی شناخته می‌شود. بسته به نوع کرونوتایپ، افراد احتمالاً در ساعات مشخصی از روز بیدار و هوشیارتر و در ساعات دیگر خواب‌آلودتر می‌شوند.

دانشمندان دریافته‌اند که کرونوتایپ با ترکیبی از طبیعت و آموزش تعیین می‌شود. درروپ به Live Science می‌گوید که از نظر طبیعی، شناخته شده است که تعدادی از ژن‌ها در تعیین اینکه فرد ترجیح می‌دهد شب‌بیدار باشد یا صبح زود بیدار شود، نقش دارند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2019 در ژورنال Nature Communications منتشر شد، صدها ژن با این که فرد سحرخیز باشد، ارتباط دارند. این ژن‌ها بر ریتم شبانه‌روزی فرد یا چرخه‌ی خواب و بیداری طبیعی وی تأثیر می‌گذارند و در نتیجه منجر به شکل‌گیری کرونوتایپ او می‌شوند.

محیط زندگی نیز نقش زیادی دارد. درروپ می‌گوید، مردم تمایل دارند در فعالیتهای روزمره شرکت کنند که این امر کرونوتایپ آنها را تقویت می‌کند. به عنوان مثال، جغدهای شب‌زنده‌دار در شب احساس مفید بودن و هوشیاری بیشتری دارند، بنابراین شب‌هنگام تمایل به ورزش و معاشرت دارند. این فعالیت‌ها باعث تحریک و تقویت گرایش فرد به دیر بیدار شدن می‌شود.

از آنجا که محیط، عاملی است در تعیین اینکه فردی جغد است یا سحرخیز، می‌توان چرخه‌ی خواب و بیداری را به کمک آن تغییر داد. اگر می‌خواهید زودتر بیدار شوید، تغییر را به تدریج انجام دهید. درروپ توصیه می‌کند هر چند روز در مدت چند هفته، زنگ بیدار شدن خود را فقط 15 تا 20 دقیقه تغییر دهید تا زمانی که به برنامه‌ی ایده‌آل خود برسید.

سازگاری نقش کلیدی دارد. دروپ می‌گوید: "این جایی است که بسیاری از اوقات، جغدها به مشکل می‌خورند. آنها با شروع هفته و روزهای کاری شروع به تنظیم می‌کنند و سپس آخر هفته تا دیروقت بیدار می‌مانند."

درروپ در ادامه می‌گوید قرار گرفتن در معرض نور در هنگام خواب، مانند نگاه کردن به صفحه نمایش، را محدود کنید. نور مانع تولید ملاتونین در بدن می‌شود، هورمونی که ریتم شبانه‌روزی را تنظیم می‌کند. سعی کنید به محض بیدار شدن در معرض نور قرار بگیرید تا تولید ملاتونین پایان یابد. در اواخر شب از فعالیت‌های تحریک‌کننده خودداری کنید. به جای ورزش در شب، صبح یا بعد از ظهر ورزش کنید. همچنین ممکن است لازم باشد زمان وعده‌های غذایی خود را به اوایل روز تغییر دهید.

اگر جغد شب‌زنده‌دار بودن برای شما مفید است، دلیلی ندارد که برنامه خواب خود را تغییر دهید. اما بیدار ماندن در مواقعی مسئله می‌شود که باید برای کار و تحصیل زود بیدار شوید. این امر می‌تواند به کمبود خواب منجر شود و به سلامتی شما آسیب برساند، مانند افزایش خطر ابتلا به فشار خون و دیابت نوع 2.

این مقاله توسط Live Science منتشر شده است.

# چکاوک سحرخیز # جغد شب‌زنده‌دار # الگوی خواب # هورمون خواب # ریتم شبانه روزی # تیپ شخصیت زمانی
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

 • مطالعات نشان می‌دهد که نه فقط چکاوک‌های سحرخیز و جغدهای شب‌زند‌ه‌دار، بلکه 6 تیپ شخصیتی وجود دارد

  مطالعات نشان می‌دهد که نه فقط چکاوک‌های سحرخیز و جغدهای شب‌زند‌ ...

 • آیا با تمرین می‌توان از یک جغد شب زنده دار به فردی سحرخیز تبدیل شد؟

  آیا با تمرین می‌توان از یک جغد شب زنده دار به فردی سحرخیز تبدیل ...

 • شاید بهتر باشد مانند گذشتگان دو شیفت در شبانه‌روز بخوابیم

  شاید بهتر باشد مانند گذشتگان دو شیفت در شبانه‌روز بخوابیم

 • عوارض پنهان خواب نامنظم

  عوارض پنهان خواب نامنظم

 • تاثیر تکنولوژی بر ریتم شبانه روزی انسان

  تاثیر تکنولوژی بر ریتم شبانه روزی انسان