تاخیر در پاسخ دادن نشان دهنده چه چیزی است؟

تاخیر در پاسخ دادن نشان دهنده چه چیزی است؟

هنگامی که در حال پاسخ به سوالی هستید، سکوت شما ممکن است بیش از کلمات شما سخن بگوید. یک مطالعه جدید در زمینه روانشناسی نشان داده است که مکث قبل از پاسخ دادن، حتی فقط برای چند ثانیه، می‌تواند شما را دورو یا غیر صادق جلوه دهد.

حتی وقتی به شنوندگان گفته می‌شود که مکث‌های شما را نادیده بگیرند، باز هم احتمالاً در مورد پاسخ کندتر به عنوان "دروغ آهسته" قضاوت می‌کنند.

این تصور از عدم صداقت، ممکن است خیلی هم نادرست نباشد. مطالعات متعدد در آزمایشگاه و در زندگی واقعی نشان می‌دهد که مردم در هنگام عدم راستگویی، کندتر پاسخ می‌دهند، احتمالاً به این دلیل که برای جلوگیری از پاسخ صادقانه یا جایگزین کردن جوابی دیگر، کار ذهنی بیشتری لازم است.

آنچه کمتر مشخص شده این است که دروغ های ما چقدر مردم را گول زده است. برخی مطالعات نشان می‌دهد پاسخ‌های تأخیری برای شنونده غیر صادقانه به نظر می‌آید. برخی دیگر نیز هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نمی‌کنند و بیشتر تحقیقات نیز عکس این موضوع را یافته‌اند یعنی این که کمی تردید در پاسخ، درک ما از صداقت را افزایش می‌دهد.

این یافته‌ها متناقض و گیج‌کننده هستند و همچنین بیشتر براساس روابط زوجی هستند. حتی معدود مطالعاتی که در واقع روابط معمولی را مورد بررسی قرار داده‌اند، اغلب عوامل گیج‌کننده‌ای را که می‌تواند باعث فاش شدن یک دروغگو یا سخنران غیر صادق شود را در نظر نگرفته‌اند.

تحقیقات جدید به دنبال اصلاح برخی از این محدودیت‌ها با بررسی هزاران نفر در شرایط مختلف است. این تحقیقات روی هم بیش از 7500 نفر از ایالات متحده، انگلستان و فرانسه را در 14 آزمایش مورد بررسی قرار می‌دهند.

هر یک از این آزمایش‌ها برای تعیین چگونگی ارزیابی پاسخ‌های با مکث از سوی شرکت‌کنندگان، در دو زمینه متفاوت طراحی شده است. اولی بر اساس این بود که آیا کسی کیکی را که یکی از دوستانش درست کرده دوست دارد یا نه. پاسخ دوم درباره‌ی جنایتی بود که در محل کار رخ داده بود.

شرکت‌کنندگان یا با یک قطعه‌ی صوتی به این سوالات و پاسخ‌ها گوش می‌دادند و یا یک فیلم را تماشا می‌کردند و سپس میزان صداقت بازیگری که پاسخ می‌دهد را رتبه‌بندی می‌کردند.

در کل، نویسندگان این مقاله دریافتند که یک پاسخ فوری صادقانه‌تر تلقی می‌شود، در حالی که پاسخ با مکث، حتی با تأخیری به اندازه‌ی دو ثانیه، غیر صادقانه‌تر است.

ایگنازیو ژیانو، محقق رفتار مصرف‌کننده در مدرسه مدیریت گرنوبل فرانسه، می‌گوید: "ارزیابی صداقت دیگران بخشی همه‌گیر و مهم از تعاملات اجتماعی است."

"تحقیقات ما نشان می‌دهد که سرعت پاسخ نشانه مهمی است که مردم براساس آن استنباط‌های صداقت خود را بنا می‌کنند."

یافته‌ها در فرهنگ‌ها و زمینه‌هاى مختلف سازگار بود، اگرچه برخی شرایط اثرات کوچکتری داشتند. این نشان می‌دهد که افراد "درک پیچیده ای" از معنای سرعت پاسخ در زمینه‌های مختلف دارند.

به عنوان مثال در سناریوی کیک، جایی که یکی از پاسخ‌ها توهین‌آمیز اجتماعی تلقی می‌شد ("نه، من کیک تو را دوست ندارم")، سرعت پاسخ خیلى مهم نبود.

این یعنى سوالاتی مانند "آیا کیک من را دوست داری؟" یک پاسخ قابل پیش‌بینى دارد، بنابراین یک مکث کوتاه‌تر ممکن است توسط شنونده نادیده گرفته شود.

از طرف دیگر، در یک محیط جدی‌تر، جایی که از کسی در مورد سرقت چیزی در محل کار پرسیده شد، تردید به معنای فریب و یا گناه بود. به عبارت دیگر، جای تعلل و تردید کمترى بود.

گفته می‌شود، حتی در یک محیط جنایی، تفاوت‌های ظریفی در شرایط وجود دارد. اگر پاسخ کندتر لازم باشد - به عنوان مثال، اگر جنایتی سال‌ها پیش اتفاق افتاده باشد و برای یادآوری آن تلاش ذهنی لازم باشد - سرعت پاسخ شخص برای درک صداقت وی اهمیت کمتری دارد.

در این حالت، شرکت‌کنندگان فکر نمی‌کردند که پاسخ کند، نشان از سرکوب حقیقت دارد، فقط این که فرد در یافتن حقیقت مردد است.

این یافته‌ها پیامدهای مهمی در انواع تعاملات اجتماعی دارد، اما یکی از بارزترین موارد در درک ما از واکنش هیئت منصفه به شهادت دادگاه است.

ژیانو توضیح می‌دهد: "اگر تاخیر در پاسخ ناشی از سرکوب فکر یا جعل پاسخ انگاشته شود، درصورتی که علت آن عامل دیگری - مثلاً حواس پرتی و یا فکر و خیال - باشد، برای پاسخ‌دهنده مانند یک مظنون جرم ناعادلانه است."

متأسفانه، حتی هنگامی که به شرکت‌کنندگان دستور داده شد که در یکی از آزمایشات، تاخیر در پاسخ را نادیده بگیرند، این امر تنها درک آنها از عدم صداقت را کاهش داد و آن را به طور کامل حذف نکرد.

با این حال ژیانو می‌گوید، به طور کلی، مطالعه‌ی آنها نشان می‌دهد که هر زمان سوالی وجود داشته باشد که نیاز به پاسخ داشته باشد، مانند مصاحبه شغلی، پاسخ های سریع صادقانه‌تر به نظر می‌رسند.

این مطالعه در مجله Journal of Personality and Social Psychology منتشر شده است.

# روانشناسی
نظرات

عالی بود🌹

0 مخالف

دیگر پست‌ها

 • اثرات همه‌گیری ویروس کرونا بر محتوای خواب‌هایی که می‌بینیم

  اثرات همه‌گیری ویروس کرونا بر محتوای خواب‌هایی که می‌بینیم

 • فهم رازآلود و احتمالاً ذاتیِ ما از اشکال موجود در طبیعت

  فهم رازآلود و احتمالاً ذاتیِ ما از اشکال موجود در طبیعت

 • افراد برون‌گرا از کلمات کاملاً متفاوتی استفاده می‌کنند

  افراد برون‌گرا از کلمات کاملاً متفاوتی استفاده می‌کنند

 • دوران کودکی شاد لزوماً مانع مشکلات روحی و روانی در آینده نمی‌شود

  دوران کودکی شاد لزوماً مانع مشکلات روحی و روانی در آینده نمی‌شود

 • تاخیر در پاسخ دادن نشان دهنده چه چیزی است؟

  تاخیر در پاسخ دادن نشان دهنده چه چیزی است؟

 • پدرانی که در سال اول زندگى کودک خود نقش عملی بیشتری دارند، از سلامت روان بهتری برخوردار هستند

  پدرانی که در سال اول زندگى کودک خود نقش عملی بیشتری دارند، از س ...

 • مطالعات جدید مفهوم عجیب و غریبى به نام "اثر چارچوب در" را توضیح می‌دهد

  مطالعات جدید مفهوم عجیب و غریبى به نام "اثر چارچوب در" را توضیح ...

 • چرا ما تمایل داریم به هر کجا که نگاه می‌کنیم، چهره‌ها را ببینیم

  چرا ما تمایل داریم به هر کجا که نگاه می‌کنیم، چهره‌ها را ببینیم