زوج‌ها ماه‌ها پیش از جدایى از ادبیات متفاوتى استفاده مى‌کنند

زوج‌ها ماه‌ها پیش از جدایى از ادبیات متفاوتى استفاده مى‌کنند

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که علائم پنهانی از جدایى قریب الوقوع، از سه ماه قبل از جدایی وجود دارد. فقط کافى است به ادبیاتی که مردم استفاده می‌کنند (نه فقط زمانی که زوجین در مورد روابط خود صحبت می‌کنند)، توجه کنید.

تحقیقات جدید بیش از 1 میلیون پست در شبکه اجتماعی Reddit را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و نشان داد که کلماتی که افراد در مکالمه در مورد انواع موضوعات مختلف به کار می‌برند، گاهی اوقات ماه‌ها قبل از اینکه سرنوشت رابطه آنها مشخص شود، به طور قابل توجهى تغییر کرده است.

این اولین مطالعه است که بررسی می‌کند آیا داده‌های زبان طبیعی ممکن است بتوانند جدایى را پیش‌بینی کنند یا نه و اینکه تغییرات در الگوی زبان مردم چه مدت ادامه دارد.

طبق نتایج، تغییرات در هفته‌ى منتهی به جدایی به اوج خود می‌رسد و به طور کلی شش ماه پس از جدایى به حالت عادی برمی‌گردد.

اگرچه این تغییرات زمانی که به دنبال آنها هستید بسیار قابل توجه هستند، اما تغییرات بیشتر شامل ضمیرهایی است که روزانه استفاده می‌کنیم که برای اکثر افراد به این معنی است که تقریباً نامرئی هستند.

محقق ارشد سارا سراج، دانشجوی دکترای روان‌شناسی در دانشگاه تگزاس در آستین (UT آستین) می‌گوید: "به نظر می‌رسد حتی قبل از اینکه مردم از وقوع یک جدایی آگاه شوند، این امر زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ما واقعاً متوجه نمی‌شویم که چند بار از حروف اضافه، حروف تعریف یا ضمایر استفاده می‌کنیم، اما این واژگان نقش‌نما هنگامى که دچار یک تحول شخصی مى‌شوید به گونه‌اى تغییر مى‌کنند که می‌تواند چیزهای زیادی در مورد وضعیت روحی و روانی‌مان به ما بگوید."

جالب اینجاست که فرقی نمی‌کند چه کسی جدایى را انجام می‌دهد یا اینکه موضوع طلاق است یا نوع دیگری از جدایى.

بنابراین چگونه می‌توان فهمید که آیا جدایی در انتظار ماست یا خیر؟ به طور خاص، این مطالعه نشان داد که افراد در نزدیکی جدایى بیشتر از ضمایر "من" و "ما" و همچنین کلمات مربوط به پردازش شناختی استفاده می‌کنند که اساساً این واقعیت را نشان می‌دهد که آنها در حال کلنجار رفتن هستند.

آنها همچنین دریافتند که در ماه‌های منتهی به این تحول، تفکر تحلیلی افت آشکاری داشته است.

سراج می‌گوید: "اینها نشانه‌هایی از این واقعیت است که شخص یک بارِ شناختی سنگین را تحمل می‌کند. آنها در حال فکر کردن یا کلنجار رفتن با موضوعاتی هستند و تمرکزشان روى خودشان بیشتر می‌شود. بعضی اوقات استفاده از کلمه "من" با افسردگی و غم ارتباط دارد. وقتی افراد افسرده می‌شوند، تمرکز روی خودشان دارند و نمی‌توانند مانند قبل با دیگران ارتباط برقرار کنند."

برای کشف این موضوع، اعضاى تیم 6803 نفر را که در Reddit اقرار کردند که در حال جدایى هستند، یافتند و سپس سایر پست‌های Reddit آنها را یک سال قبل و بعد از جدایی ردیابی کردند تا ببینند آیا نشانه‌های پنهانی از آنچه قرار است اتفاق بیفتد وجود دارد؟ بررسی پست‌هایی که در مورد انواع موضوعات صحبت می‌کردند، مهم است، نه فقط پست‌های مربوط به روابط آنها.

آنها سپس از تجزیه و تحلیل متن برای ردیابی نشانگرهای زبانی برای کلمات "من" (تمرکز بر خود)، کلمات "ما" (تمرکز بر جمع) و همچنین الگوهای کلماتی که نشانگر پردازش شناختی و تفکر تحلیلی است، استفاده کردند.

صرف نظر از آنچه آنها پست می‌کردند، تغییر واضحی در ادبیات مورد استفاده در دوره منتهی به جدایى مشاهده شد.

 

نمودار نحوه تغییر ادبیات قبل و بعد از جدایی

در نمودار بالا روز 0 زمان جدا شدن است و نحوه تغییر ادبیات قبل و بعد از جدایی را نشان می‌دهد. خط قرمز پست‌های کاربران را در کل موضوعات تالارهای گفتگو در Reddit نشان می‌دهد و خط آبی فقط پست‌های بیرون از تالار گفتگوی مربوط به جدایى در Reddit را نشان می‌دهد.

 

جالب اینجاست که در حالی که ادبیات اکثر افراد در عرض شش ماه به حالت عادی برگشته بود، برخی از کاربران یک سال پس از جدایی هنوز هم اثری از آن در استفاده از کلمات‌شان داشتند.

محققان دریافتند افرادی که برای بازگشت به زندگی عادی تلاش می‌کنند، تمایل بیشترى دارند که درتالارهای گفتگو مربوط به جدایى در Reddit بیشتر بمانند و اغلب داستان جدایی خود را چندین بار پست می‌کنند که به گفته تیم، ادامه کار آنها را دشوار مى‌کند.

کیت بلکبرن، روانشناس در UT آستین می‌گوید: "آنچه این پروژه را بسیار جذاب می‌کند این است که برای اولین بار از طریق فناوری، می‌توانیم اینکه مردم چطور یک جدایى را تجربه مى‌کنند را بلادرنگ ببینیم."

البته مدت‌هاست می‌دانیم که پیش‌بینی نتایج یک رابطه بر اساس ادبیاتی که مردم برای توصیف آن استفاده می‌کنند، امکان‌پذیر است. یک مطالعه 2000 زوج را به مدت 14 سال ردیابی کرد و نشان داد که یک مصاحبه 15 دقیقه‌ای در مورد رابطه برای پیش‌بینی اینکه آیا زن و شوهر از هم جدا می‌شوند یا نه (با 93 درصد دقت) کافی است.

محققان همچنین در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای از نقشه‌برداری زبان برای شناسایی تفاوت‌های نامحسوس در کلمات استفاده شده توسط تیپ‌های شخصیتی مانند برون‌گراها و همچنین افراد مبتلا به افسردگی استفاده کرده‌اند.

آنها یافته‌های خود را با کاربرانی مقایسه کردند که در زندگی خود انواع دیگری از تغییر را (نه جدایى) تجربه می‌کردند. قبل از هر یک از این تغییرات بزرگ، چه عاشقانه باشند و چه نباشند، می‌توان تفاوت‌های زبانی مشابهی را تشخیص داد - اگرچه برای کسانی که یک تحول بدون جدایى را تجربه می‌کنند، نامحسوس‌تر است.

محققان در مقاله خود می‌نویسند: "این تحقیقات به تأثیر گسترده تحولات شخصی در جهان اجتماعی مردم اشاره دارد. تجزیه و تحلیل تغییرات نامحسوس در ضمایر، حروف تعریف و کلمات تقریباً نامرئی دیگر می‌تواند اثرات روان‌شناختی تجارب زندگی را نشان دهد."

تیم تحقیقاتی می‌گوید که این مطالعه اثبات این مفهوم است که پست‌های Reddit و اینترنت به طور گسترده‌تر، یک "آزمایشگاه" ایده‌آل برای تجزیه و تحلیل نحوه کار استراتژی‌های مختلف برای مقابله با افرادی است که دوران سختی را تجربه می‌کنند.

این موضوع مهم است، زیرا تحقیقات نشان داده است که قلب شکسته شما شوخی ندارد و با انواع تغییرات جسمی همراه است.

امیدواریم با به اشتراک گذاشتن و درک جمعی از تجربیات افراد دیگر، بتوانیم بینشی در مورد چگونگی بهتر پیش بردن یک جدایى و یا سایر پریشانى‌هاى وقایع زندگی پیدا کنیم و راهی برای ادامه مسیر بیابیم.

این تحقیق در PNAS منتشر شده است.

# طلاق # جدایی
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

  • زوج‌ها ماه‌ها پیش از جدایى از ادبیات متفاوتى استفاده مى‌کنند

    زوج‌ها ماه‌ها پیش از جدایى از ادبیات متفاوتى استفاده مى‌کنند