آیا انسان می‌تواند وارد سیاه‌چاله شود؟

آیا انسان می‌تواند وارد سیاه‌چاله شود؟

تنها راه برای حل رمز و راز سیاه‌چاله‌ها این است که یک نفر وارد یکی از آنها شود.

با این حال، یک مسئله‌ی کاملاً پیچیده وجود دارد، یک انسان فقط در صورتی می‌تواند این کار را انجام دهد که سیاه‌چاله مورد نظر کلان‌جرم و منزوی باشد و شخصی که وارد سیاه‌چاله می‌شود انتظار نداشته باشد که یافته‌ها را به کسی در جهان گزارش دهد.

لئو رودریگز و شانشان رودریگز هر دو فیزیک‌دان‌هایی هستند که سیاهچاله‌ها را مطالعه می‌کنند، البته از فاصله بسیار امن. سیاهچاله‌ها از فراوان‌ترین اجرام نجومی در جهان ما هستند.

به نظر می‌رسد این اشیای جذاب یک عنصر اساسی در تکامل جهان - از انفجار بزرگ تا به امروز - هستند. آنها احتمالاً در شکل‌گیری زندگی بشر در کهکشان خود ما نیز تأثیر داشته‌اند.

 

دو نوع سیاه‌چاله

جهان با باغ وحش وسیعی از انواع مختلف سیاه‌چاله‌ها پر شده است.

آنها می‌تواند از نظر اندازه متفاوت باشند و بار الکتریکی داشته باشد، به همان روشی که الکترون‌ها یا پروتون‌ها در اتم‌ها وجود دارند. برخی از سیاه‌چاله‌ها در واقع می‌چرخند. دو نوع سیاه‌چاله وجود دارد که به بحث ما مربوط است.

اولی نمی‌چرخد و از نظر الکتریکی خنثی است - یعنی بار مثبت یا منفی ندارد - و جرمی برابر با خورشید ما دارد.

نوع دوم یک سیاه‌چاله کلان‌جرم است، با جرمی میلیون‌ها و یا حتی میلیاردها برابر بیشتر از خورشید ما.

علاوه بر تفاوت جرم بین این دو نوع سیاه‌چاله، چیز دیگری که آنها را متمایز می‌کند فاصله‌ی مرکز آنها تا "افق رویداد" آنها است، اندازه‌ای که فاصله شعاعی نامیده می‌شود.

افق رویداد یک سیاه‌چاله نقطه‌ی بدون بازگشت است. هر چیزی که از این نقطه عبور کند توسط سیاه چاله بلعیده می‌شود و برای همیشه از جهان شناخته شده‌ی ما محو می‌شود.

 

 افق رویداد سیاه‌چاله

فاصله‌ی مرکز جرم سیاه‌چاله تا جایی که نیروی جاذبه برای غلبه بسیار شدید باشد، افق رویداد نامیده می‌شود.

 

در افق رویداد، جاذبه‌ی سیاه‌چاله آنقدر قوی است که هیچ مقدار نیروی مکانیکی نمی‌تواند بر آن غلبه کند یا آن را خنثی کند. حتی نور، سریع‌ترین چیز در جهان ما نیز نمی‌تواند از آن فرار کند و از این رو به آن "سیاه‌چاله" می‌گویند.

اندازه شعاعی افق رویداد به جرم سیاه‌چاله مورد نظر بستگی دارد و کلید زنده ماندن فردی است که در سیاه‌چاله قرار دارد. برای یک سیاه‌چاله با جرمی معادل جرم خورشید (یک جرم خورشیدی)، افق رویداد شعاعی کمتر از 2 مایل (3.2 کیلومتر) خواهد داشت.

برعکس، سیاه‌چاله کلان‌جرمی که در مرکز کهکشان راه شیری ما است، جرمی تقریباً برابر با 4 میلیون جرم خورشیدی دارد و دارای افق رویداد با شعاع 7.3 میلیون مایل یا 17 شعاع خورشیدی است.

بنابراین کسی که در سیاه‌چاله‌ای ستاره‌وار قرار می‌گیرد، در مقایسه با سقوط در یک سیاهچاله‌ی کلان‌جرم، قبل از عبور از افق رویداد، بسیار بیشتر به مرکز سیاه‌چاله نزدیک می‌شود.

این بدان معنی است که به دلیل نزدیک بودن مرکز سیاه‌چاله، کشش سیاه‌چاله روی یک شخص با توجه به جهت فرد، 1000 میلیارد بار بین سر و انگشتان پا متفاوت خواهد بود.

به عبارت دیگر، اگر فرد ابتدا با پا وارد سیاه‌چاله شود، هنگامی که به افق رویداد سیاهچاله ستاره‌وار نزدیک می‌شود، نیروی جاذبه روی پاهای او در مقایسه با کشش سیاه‌چاله روی سرش به طور تصاعدی بزرگتر خواهد بود.

 

شخصی در سیاه‌چاله سقوط کرده و هنگام نزدیک شدن به افق سیاه‌چاله کشیده می‌شود

شخصی در سیاه‌چاله سقوط کرده و هنگام نزدیک شدن به افق سیاه‌چاله کشیده می‌شود.

 

فرد دچار "اسپاگتی فیکیشن" می‌شود و به احتمال زیاد بعد از کشیده شدن به فرم نودل‌مانند (بلند و نازک) زنده نمی‌ماند.

 

اسپاگتی فیکیشن

هنگامی که فرد به افق رویداد سیاه‌چاله‌ای به اندازه خورشید نزدیک می‌شود، اختلاف زیاد در کشش گرانشی بین سر و انگشتان پا، باعث کشیده شدن فرد به فرم یک نودل بسیار طولانی می‌شود، از این رو اصطلاح "اسپاگتی فیکیشن" استفاده می‌شود.

 

اکنون فردی که در یک سیاه‌چاله کلان‌جرم قرار می‌گیرد بسیار دورتر از منبع مرکزی کشش گرانشی، به افق رویداد می‌رسد، این بدان معنی است که اختلاف کشش گرانشی بین سر و انگشتان پا تقریباً صفر است.

بنابراین، فرد بدون تأثیر از افق رویداد عبور می‌کند، یعنی به فرم یک نودل نازک و بلند کشیده نمی‌شود، زنده می‌ماند و بدون درد دور از افق سیاه‌چاله شناور می‌شود.

 

فردی که در سیاه‌چاله‌ای کلان‌جرم قرار می‌گیرد احتمالاً زنده خواهد ماند

فردی که در سیاه‌چاله‌ای کلان‌جرم قرار می‌گیرد احتمالاً زنده خواهد ماند.

 

بیشتر سیاه‌چاله‌هایی که در جهان مشاهده می‌کنیم توسط قرص‌های بسیار داغی از مواد احاطه شده‌اند که عمدتا شامل گاز و گرد و غبار یا اجسام دیگری مانند ستاره‌ها و سیارات هستند که بیش از حد به افق نزدیک شده و در سیاه چاله سقوط کرده‌اند.

این قرص‌ها، قرص‌های برافزایشی نامیده می‌شوند و بسیار گرم و آشفته هستند. مطمئناً مهمان‌نواز نیستند و سفر به سیاه‌چاله را بسیار خطرناک می‌کنند.

برای ورود بی‌خطر به یک سیاه‌چاله، باید یک سیاه‌چاله‌ی کلان‌جرم پیدا کنید که کاملاً منزوی باشد و از مواد محیط مانند گاز یا حتی ستاره‌ها تغذیه نکند.

حال اگر شخصی سیاه‌چاله‌ای کلان‌جرم و منزوی را که برای مطالعه علمی مناسب است پیدا کند و تصمیم بگیرد وارد آن شود، تمام آنچه در سیاه‌چاله مشاهده یا اندازه‌گیری می‌کند، در همان افق رویداد سیاه‌چاله حبس خواهد شد.

با در نظر داشتن این نکته که هیچ چیز نمی‌تواند از نیروی جاذبه افق رویداد فرار کند، فرد در حال سقوط نمی‌تواند هیچ اطلاعاتی درباره یافته‌های خود به آنسوی این افق ارسال کند. سفر و یافته‌های آنها برای همیشه از دست خواهد رفت. اما شاید آنها از ماجراجویی لذت ببرند، تا زمانی که زنده بمانند ...

# سیاه‌چاله # نجوم # سیاهچاله ستاره‌وار # افق رویداد # قرص برافزایشی # مرکز جرم # شعاع خورشیدی # جرم خورشیدی # سیاه‌چاله کلان‌جرم # اسپاگتی فیکیشن
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

 • آیا انسان می‌تواند وارد سیاه‌چاله شود؟

  آیا انسان می‌تواند وارد سیاه‌چاله شود؟

 • دانشمندان می‌گویند که بهترین مکان برای زندگی در مریخ را شناسایی کرده‌اند

  دانشمندان می‌گویند که بهترین مکان برای زندگی در مریخ را شناسایی ...

 • یکی از سیاه‌ترین سیارات در کهکشان به سمت یک مرگ آتشین می‌رود

  یکی از سیاه‌ترین سیارات در کهکشان به سمت یک مرگ آتشین می‌رود

 • سدّی ساخته شده توسط انسان در فضا، زمین را احاطه کرده است

  سدّی ساخته شده توسط انسان در فضا، زمین را احاطه کرده است

 • زمین در سال 2020 با سرعتی بالاتر از نیم قرن گذشته در حال چرخش بود

  زمین در سال 2020 با سرعتی بالاتر از نیم قرن گذشته در حال چرخش بود

 • برای اولین بار، ستاره شناسان ممکن است صدای پس زمینه جهان را شنیده باشند

  برای اولین بار، ستاره شناسان ممکن است صدای پس زمینه جهان را شنی ...

 • چرا "چاله خندان" در مریخ از همیشه شادتر است؟

  چرا "چاله خندان" در مریخ از همیشه شادتر است؟

 • جستجوی موجودات فضایی با استفاده از مه‌دود

  جستجوی موجودات فضایی با استفاده از مه‌دود