استفاده از اتومبیل در دوران همه‌گیری ویروس کرونا

استفاده از اتومبیل در دوران همه‌گیری ویروس کرونا

تا زمانی که انتقال ویروس کرونا ادامه دارد، بعد از زندگی مشترک، اشتراک خودرو با یک شخص دیگر یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که می‌توان انجام داد.

اگرچه ممکن است استفاده از اتومبیل در مقایسه با وسایل حمل و نقل عمومی جایگزین ایمن‌تری احساس شود، اما همچنان فضای بسته و کوچکی است. حتی اگر همه مسافران از ماسک استفاده کنند، برخی از ذرات کوچک می‌توانند از ماسک صورت عبور کرده و به هوا بگریزند.

ورگه متایی یک فیزیکدان از دانشگاه ماساچوست، آمهرست، می‌گوید: "این ذرات معمولاً وقتی در هوای آزاد هستید مهم نیستند، زیرا رقیق می‌شوند. اما وقتی در فضای محدودی مانند فضای اتومبیل قرار دارید، اگر [ذرات] از داخل کابین خارج نشوند، آنها می‌توانند باقی بمانند و با گذشت زمان غلظت ایجاد کنند."

متایی، به همراه محققانی از دانشگاه براون، چگونگی حرکت ذرات در داخل وسایل نقلیه با سطوح مختلف تهویه را مدل‌سازی کرده‌اند.

 

شش وضعیت شبیه‌سازی شده با ترکیبی از پنجره‌های کاملاً باز و بسته

این دو ناحیه سیاه‌رنگ نشان دهنده‌ی صورت راننده و مسافر هستند. جدول سمت راست شش وضعیت شبیه‌سازی شده را با ترکیبی از پنجره‌های کاملاً باز و بسته جمع‌بندی کرده است.

 

جای تعجب نیست که در شبیه‌سازی آنها، که در اوایل ماه جاری در Science Advances منتشر شد، پایین بودن همه پنجره‌ها موثرترین روش برای پاک‌سازی ذرات بالقوه مملو از ویروس از اتومبیل بود.

وقتی همه پنجره‌ها بسته باشد، 8 تا 10 درصد از ذرات ریز یک فرد در بازدم می‌تواند به دیگری برسد. با باز شدن هر چهار پنجره، این عدد به 0.2٪ تا 2٪ کاهش یافت.

اما ممکن است در یک روز زمستانی خنک، باز کردن همه پنجره‌ها عملی‌ترین گزینه نباشد، بنابراین نویسندگان این مقاله گزینه‌های دیگری را آزمایش کردند و پیشنهادهایی ارائه دادند.

 

نرخ تغییر هوا بر اساس تجزیه و تحلیل زمان اقامت برای وضعیت‌‌های مختلف

نرخ تغییر هوا (یا ACH) بر اساس تجزیه و تحلیل زمان اقامت برای وضعیت‌‌های مختلف محاسبه شده است.

 

اگر می‌خواهید دو پنجره باز کنید، پنجره‌های مقابل (معکوس) راننده و مسافر را انتخاب کنید.

ماشین شبیه‌سازی شده بر اساس یک تویوتا پریوس بود که 50 مایل در ساعت رانندگی می‌کرد، یک راننده در صندلی جلو سمت چپ و یک سرنشین در عقب راست قرار داشت.

یک مسافر ممکن است هنگام سوار شدن به ماشین به طور شهودی نزدیک‌ترین پنجره به خود را باز کند، در حالی که باز کردن پنجره‌های مقابل راننده (جلو سمت راست) و سرنشین (عقب سمت چپ) تهویه بهتری در مدل ایجاد می‌کند.

متایی می‌گوید: "در یک ماشین در حال حرکت، هوای تازه به طور معمول از پنجره عقب وارد و از پنجره‌ی جلو خارج می‌شود." باز کردن پنجره‌های مقابل سرنشینان نه تنها یک نقطه ورود و خروج برای ذرات فراهم می‌کند، بلکه جریان هوای میان مسافر و راننده را نیز جدا می‌کند.

 

نمایش سرعت جریان هوا با استفاده از رنگ خطوط

رنگ خطوط نشان دهنده‌ی سرعت جریان هوا است. پنجره RL دارای ورودی شدید (مثبت) هوای محیط است که در عقب آن متمرکز شده است، در حالی که پنجره FR عمدتا جریان منفی به بیرون را نشان می دهد.

 

اگر با افرادی در یک ماشین هستید باید پنجره‌ها را حداقل تا نیمه باز کنید و در تمام طول مسیر ماسک بزنید.

باز کردن شیشه‌های اتومبیل راهی تضمینی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا نیست و اگر فقط کمی شیشه را پایین دهیم به هیچ عنوان تاثیر خاصی نخواهد داشت. برای اینکه گردش هوا ایجاد شود باید پنجره‌ها را حداقل تا نیمه باز کنیم.

شریک شدن اتومبیل با شخصی خارج از خانه، اقدامی پرخطر است و باز کردن پنجره‌ها یکی از روش‌های کاهش این خطر است. اما متایی هشدار می‌دهد که تهویه اضافی یعنی باز کردن پنجره‌های بیشتر، جایگزین اقدامات پیشگیری دیگر مانند استفاده از ماسک، شستن دست و پاکسازی سطوح مشترک نمی‌شود.

 

موانع پلاستیکی بین راننده و مسافران می‌تواند به کاهش انتقال کمک کند.

متایی دراین‌باره می‌گوید اگرچه چنین موانعی جایگزین هوای تازه نمی‌شوند، اما داشتن آنها ضرری ندارد. همانطور که کارشناسان دیگر به Insider گفته‌اند، جلوگیری از انتقال ویروس کرونا مانند لایه‌بندی پنیر سوئیسی است: هر لایه محدودیت‌هایی دارد، اما اگر به اندازه کافی برش روی هم قرار دهید، می‌توانید سوراخ‌ها را بپوشانید.

ساخت موانعی، هر چند کوچک برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، مفید هستند. اما یک راه بهتر، داشتن سیستم تهویه‌ای است که هوای داخل کابین را با هوای تازه‌ی بیرون پر کند.

# ویروس کرونا # همه‌گیری
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

 • اولین عروسی آنلاین در سال 1876 برگزار شد

  اولین عروسی آنلاین در سال 1876 برگزار شد

 • امروز کار جدیدى انجام دهید و فردا خوشحال‌تر باشید

  امروز کار جدیدى انجام دهید و فردا خوشحال‌تر باشید

 • اثرات همه‌گیری ویروس کرونا بر محتوای خواب‌هایی که می‌بینیم

  اثرات همه‌گیری ویروس کرونا بر محتوای خواب‌هایی که می‌بینیم

 • عطسه مانند یک "بمب‌ اتمی کوچک" با برد بیش از 2 متر است

  عطسه مانند یک "بمب‌ اتمی کوچک" با برد بیش از 2 متر است

 • تست صبحگاهى احتمال ابتلا به کرونا در منزل

  تست صبحگاهى احتمال ابتلا به کرونا در منزل

 • امضای مغزی متفاوت افرادِ تنها به پر کردن خلا اجتماعی کمک می‌کند

  امضای مغزی متفاوت افرادِ تنها به پر کردن خلا اجتماعی کمک می‌کند

 • آیا جهش ویروس کرونا بر واکسن تأثیر خواهد گذاشت؟

  آیا جهش ویروس کرونا بر واکسن تأثیر خواهد گذاشت؟

 • تاثیر همه گیری ویروس کرونا بر بینایی کودکان

  تاثیر همه گیری ویروس کرونا بر بینایی کودکان