فعالیت بدنی برای تمرکز شما مفید است

فعالیت بدنی برای تمرکز شما مفید است

چه در زمان کسلی بعد از ناهار و چه در طول روز، همه ما تلاش می‌کنیم تا روی کارهایی که گاهی در محل کار، مدرسه یا خانه انجام می‌دهیم، تمرکز کنیم.

اینکه بتوانیم روی آنچه که انجام می‌دهیم تمرکز کنیم، به طور حتم باعث افزایش بهره‌وری ما می‌شود، اما گفتن آن آسان‌تر از انجامش است.

برای افرادی که به دنبال بهبود تمرکز خود هستند، ورزش اغلب به عنوان راه حل توصیه می‌شود و دلیل خوبی هم دارد، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی می‌تواند باعث بهبود تمرکز افراد در هر سنی شود.

ما "تمرکز" را به عنوان توانایی توجه کامل روی یک کار و نادیده گرفتن عوامل حواس پرتی تعریف می‌کنیم. بنابراین برای داشتن تمرکز خوب، نیاز است که دو جنبه‌ی مهم عملکرد شناختی در بهترین حالت خود کار کنند.

اولین مورد توجه مداوم است که در آن می‌توانیم برای مدت زمان طولانی بر روی اطلاعات خاصی تمرکز کنیم. مورد دوم عملکرد اجرایی است، یعنی توانایی تفکر و تصمیم‌گیری در سطح پیچیده.

اما چگونه ورزش به ما در بهبود این مهارت‌ها کمک می‌کند؟ بیشتر تحقیقات در مورد تأثیر ورزش بر تمرکز، در مدارس انجام شده است.

این امر احتمالاً به دلیل تأثیر واضح تمرکز بر پیشرفت تحصیلی است زیرا اولویت اصلی مدارس بهبود پیشرفت تحصیلی و نتایج امتحانات است.

تحقیقات نشان می‌دهد که دوره‌های حاد (شدید و زودگذر) فعالیت بدنی (مانند راه رفتن یا دویدن هنگام زنگ تفریح) تأثیر مثبتی بر تمرکز در دانش‌آموزان دارد.

این تأثیر بعد از انواع فعالیت‌های بدنی از جمله راه رفتن، دویدن و بازی‌های تیمی (مانند فوتبال و بسکتبال) نشان داده شده است. اما این اثر فقط حدود یک ساعت طول می‌کشد، بنابراین فرصت‌های منظم برای فعال بودن در مدرسه طی طول روز مهم است.

کشف واقعاً جالب دیگر این است که جوانان با تناسب اندام بالاتر، تمرکز بالاتری را نشان می‌دهند.

به عنوان مثال، جوانانی که از آمادگی جسمانی (تناسب هوازی) بالاتری برخوردارند، تمرکز بهتری نسبت به افراد با آمادگی جسمانی پایین‌تر، نشان می‌دهند. بنابراین بر اساس شواهد موجود، فعالیت بدنی منظم برای بهبود تمرکز در کودکان بسیار مهم است.

اگرچه شواهد کمتری در بزرگسالان وجود دارد، اما تحقیقات همچنان نشان می‌دهد که فعالیت‌های حاد حرکتی، مانند 20 دقیقه پیاده‌روی یا دویدن، تا یک ساعت تمرکز را افزایش می‌دهد.

مطالعات همچنین نشان داده است که داشتن فرصت‌هایی بین کار برای انجام فعالیت‌های بدنی در طول روز کاری باعث بهبود تمرکز و روحیه افراد می‌شود که هر دوی این موارد می‌تواند باعث بهبود بهره‌وری شود.

حتی مشخص شده است که فعالیت‌های بدنی و تناسب اندام بهتر برای بسیاری از بخش‌های عملکرد مغز - از جمله تمرکز - در افراد 65 سال به بالا مفید است.

ما اطلاعات کمتری در مورد مکانیزم‌هایی که توضیح می‌دهد چرا فعالیت بدنی تمرکز ما را بهبود می‌بخشد، داریم.

این موضوع می‌تواند ناشی از برخی مکانیسم‌های روانشناختی باشد - مانند احساس هوشیاری بیشتر و داشتن روحیه بهتر به دنبال فعالیت بدنی - که باعث بهبود تمرکز می‌شود. به مواردی از جمله افزایش جریان خون به مغز و تغییر در قسمت‌هایی از مغز که در حین و بعد از ورزش فعال می‌شوند نیز اشاره شده است.

تحرک داشته باشید

اما کدام نوع ورزش بهتر است؟ پاسخ ساده‌ی این سوال این است که این امر به موارد زیادی بستگی دارد.

برخی شواهد نشان می‌دهد که هر ورزشی که نیاز به تصمیم‌گیری دارد (مانند بازی‌های تیمی، مانند فوتبال و هاکی)، به دلیل این که مغز شما در این نوع تمرینات درگیر است، ممکن است برای تمرکز مفید باشد.

اما تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که هر ورزشی که بسیار شدید یا طاقت فرسا باشد، مانند تمرینات شدید و طولانی مدت، ممکن است - حداقل در کوتاه مدت - در واقع بر تمرکز تأثیر منفی بگذارد، به این دلیل که تمرکز در هنگام خستگی بسیار دشوار است.

با این وجود، تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت‌های کوتاه مدت و متوسط​​، در بهبود تمرکز بلافاصله پس از ورزش بسیار موثر هستند. این فعالیت‌ها ممکن است شامل پیاده‌روی سریع، دویدن یا حتی یک دوچرخه‌سواری آرام باشد.

اما بهترین نوع فعالیت بدنی فعالیتی است که از آن لذت ببرید و به راحتی در زندگی روزمره گنجانده شود. در نهایت، افراد باید بتوانند به طور منظم فعالیت بدنی انجام دهند تا هم مزایای فوری و هم دراز مدت داشته باشند.

بنابراین اگر در طول روز کاری وقت زیادی را پشت میز خود می‌نشینید، وقفه‌های منظم فعالیت بدنی به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را روی وظیفه‌ای که در دست دارید حفظ کنید. حتی فقط یک پیاده روی کوتاه یا دویدن برای یک خرید سریع به فروشگاه کمک خواهد کرد.

# ورزش هوازی # تمرکز # فعالیت بدنی # ورزش
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

  • فعالیت بدنی برای تمرکز شما مفید است

    فعالیت بدنی برای تمرکز شما مفید است