بهترین روش‌های ترک سیگار در سال 2021

بهترین روش‌های ترک سیگار در سال 2021

افراد زیادی هستند که با برنامه‌هایی برای ترک سیگار به استقبال سال نو می‌روند. خبر خوب این است که بیش از هر زمان دیگری شواهد در مورد بهترین روش‌ها برای افزایش شانس موفقیت شما وجود دارد. در زیر روش‌های مختلفی را که از نظر علمی ارزش امتحان کردن دارد، بیان می‌کنیم.

مشاوره رفتاری

علم نشان می‌دهد که حمایت دیگران از ترک سیگار، احتمال ترک و پایداری ترک شما را افزایش می‌دهد. مشاوره در مورد چگونگی ترک سیگار به طور گسترده‌ای بین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و مشاوران ترک سیگار در دسترس است.

شواهد محکم از بیش از 300 مطالعه در بیش از 250,000 نفر نشان می‌دهد که دریافت مشاوره استعمال دخانیات، میزان ترک طولانی مدت را افزایش می‌دهد.

حمایت از راه دور

دلایل زیادی مخصوصاً امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا وجود دارد که شما نتوانید کسی را برای حمایت رفتاری، رو در رو ملاقات کنید.

خبر خوب این است که مطالعات هیچ تفاوت واضحی بین تأثیرات حمایت حضوری در مقایسه با حمایت از راه دور مثل مشاوره از طریق تماس تلفنی یا ویدئویی، پیدا نکرده‌اند. همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد که حمایت از ترک سیگار از طریق پیام‌های متنی می‌تواند نرخ ترک را افزایش دهد.

جوایز پولی برای ترک

شواهد جدید و معتبری وجود دارد که نشان می‌دهد برنامه‌هایی که در صورت موفقیت در ترک سیگار به افراد پاداش می‌دهند، احتمال موفقیتِ طولانی مدت را افزایش می‌دهند. این جوایز می‌تواند شامل پول یا کوپن کالاها یا خدمات باشد.

این برنامه‌ها را می‌توان در محل کار ارائه داد و در برخی مناطق جهان بواسطه‌ی دولت‌های محلی نیز در دسترس است. از آنجایی که برای بسیاری از افراد فکر کردن در مورد فواید طولانی مدت ترک سیگار برای سلامتی، دشوار است، آنها فواید نتیجه مثبت فوری توقف سیگار را عنوان می‌کنند.

درمان جایگزینی نیکوتین، معروف به NRT

این مورد برای چندین دهه با خیال راحت برای کمک به افراد در ترک سیگار استفاده شده است. این روش می‌تواند توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی تجویز شود، اما در بسیاری از کشورها خرید بدون نسخه از فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها نیز در دسترس است.

شواهد نشان می‌دهد که استفاده از دو نوع NRT به جای یک نوع، احتمال ترک شما را افزایش می‌دهد، به ویژه استفاده از چسب و فرم دیگری مانند آدامس، اسپری یا پاستیل.

وارنیکلین

معروف به Champix یا Chantix و دارویی برای قطع سیگار است که با کاهش لذت افراد از سیگار کشیدن کار می‌کند. همچنین علائم ترک سیگار را تسکین می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که وارنیکلین احتمال موفقیت در ترک طولانی مدت را تقریباً دو برابر می‌کند. وارنیکلین با نسخه پزشک در دسترس است.

سیگارهای الکترونیکی

اخیراً یک تحقیق که 50 مطالعه و بیش از 12000 شرکت‌کننده را پوشش داده است، نشان داد که سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین احتمالاً به افراد کمک می‌کند حداقل شش ماه سیگار را ترک کنند و احتمالاً بهتر از NRT و سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین کار می‌کنند.

این بررسی ارتباطی بین استفاده از سیگارهای الکترونیکی و آسیب‌های جدی پیدا نکرد. با این حال، برای اطمینان از تأثیرات سیگارهای الکترونیکی، هنوز به مدارک بیشتر و مستدل‌تری نیاز داریم. خبر خوب این است که شواهد بیشتری در راه است.

ترکیب دارو و حمایت رفتاری

مطالعات نشان می‌دهد که هر دو روش، یعنی استفاده از حمایت رفتاری، مانند مشاوره و دارو مانند درمان جایگزینی نیکوتین، میزان ترک را به نسبت استفاده از یکی از روش‌ها به تنهایی، افزایش می‌دهد. بنابراین برای داشتن بهترین نتیجه، ترکیبی از برخی از روش‌های بالا را امتحان کنید.

کمتر سیگار بکشید

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید سیگار را ترک کنید، سعی کنید سیگار خود را کاهش دهید. شواهد نشان می‌دهد که اگر میزان سیگار را کاهش دهید، به احتمال زیاد در دراز مدت سیگار را ترک خواهید کرد.

هنگامی که آماده‌ی ترک کامل آن هستید، استفاده از یک یا چند روش ذکر شده در بالا را در نظر بگیرید.


چند نکته

ابتدا سعی کنید نگران اعتیاد به داروهای ترک سیگار نباشید. اکثر افراد می‌توانند این داروها را بدون مشکل متوقف کنند (اگر در نهایت استفاده طولانی مدت از NRT را انجام دادید، به یاد داشته باشید که مضراتی که از سیگار حاصل می‌شود از رسوبات تنباکو است و نه نیکوتین).

دوم، اگر لغزش دارید، تسلیم نشوید. این برای بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد و شما باید تلاش خود را برای ترک ادامه دهید.

سرانجام، اگر قبلا سعی کرده‌اید سیگار را ترک کنید و موفق نشدید، ناامید نشوید. بسیاری از افرادی که تلاش‌های ناموفقی برای ترک سیگار داشته‌اند، در نهایت موفق به ترک سیگار می‌شوند.

ممکن است چند بار طول بکشد تا سیگار کشیدن را برای همیشه متوقف کنید و امروز بیش از هر زمانی روش‌هایی برای کمک به شما در ترک سیگار وجود دارد.

# ترک سیگار # نیکوتین
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

  • بهترین روش‌های ترک سیگار در سال 2021

    بهترین روش‌های ترک سیگار در سال 2021