بعضی افراد می‌توانند در گوش خود صدای غرش‌مانندی ایجاد کنند

بعضی افراد می‌توانند در گوش خود صدای غرش‌مانندی ایجاد کنند

اگرچه ما انسان‌ها به طور کلی می‌توانیم عضلات استخوانی خود را کنترل کنیم، اما حداقل یک مورد وجود دارد که همیشه کنترل آن را در اختیار نداریم. ماهیچه کشنده پرده گوش (تنسور تیمپانی)، در گوش میانی قرار می‌گیرد و به نظر می‌رسد بیشتر افراد قادر به انقباض خودآگاه آن نیستند.

کسانی که می‌توانند ماهیچه کشنده پرده گوش - عضله کوچکی که در بالای لوله شنوایی واقع شده است - خود را منقبض کنند، مهارت خاصی دارند: این عمل در گوش‌های آنها صدای غرش‌مانندی شبیه رعد و برق را ایجاد می‌کند.

این کشف جدیدی نیست. صدای تولید شده توسط انقباضِ ارادی این عضله، در صفحه 1263 از جلد دوم کتاب عناصر فیزیولوژی از فیزیولوژیستی به نام یوهانس مولر در سال 1842 مطرح شده است.

اما اغلب اوقات، تجربه‌ای که ممکن است برای شما طبیعی به نظر برسد برای شخص دیگری کاملاً عجیب است و بالعکس. از این گذشته، در این رسته که شامل کلمه "انسان" است، تنوع زیادی وجود دارد.

در سال 2020، یک توییت از حساب کاربریِ علمی مهندسی ایتالیایی به نام ماسیمو در توئیتر، بار دیگر سر و صدا کرد و مردم را در داشتن این قابلیت به دو دسته تقسیم کرد و بیشتر آنها پیش از آن از وجود گروه مقابل اطلاع نداشتند.

 

ماهیچه کشنده پرده گوش

 

ماهیچه کشنده پرده گوش در واقع نقش مهمی در شنوایی ما دارد. با شنیدن صدا، پرده‌ی گوش شما می‌لرزد. این صدا به یک سری از استخوان‌ها - استخوان‌های چکشی، سندانی و رکابی در گوش میانی - که امواج صوتی را به گوش داخلی منتقل می‌کنند، می‌رسد.

استخوان‌ چکشی، نزدیکترین قسمت به پرده‌ی گوش است که ارتعاشات غشا را به استخوان سندانی منتقل می‌کند. ماهیچه کشنده پرده گوش به استخوان‌ چکشی متصل است. هنگامی که منقبض می‌شود، استخوان‌ چکشی را از پرده‌ی گوش دور می‌کند که این روند غشای پرده‌ی گوش (یا با توجه به نام عضله، غشای تیمپانی) را تنش می‌دهد، توانایی لرزش را محدود می‌کند و در نتیجه لرزش‌های منتقل‌شده به گوش داخلی را کاهش می‌دهد.

ماهیچه کشنده پرده گوش، این کار را به صورت واکنشی در پاسخ به صدای بلند انجام می‌دهد. تصور می‌شود که این کار، سلول‌های گوش داخلی را از آسیب محافظت می کند.

اما گمان می‌شود که این عضله، دو نقش دیگر نیز دارد. یکی این که می‌تواند صداهای با فرکانس پایین را پنهان کند که باعث افزایش توانایی ما را در شنیدن صداهای با فرکانس بالا می‌شود و همچنین در واکنش به اصواتی که خودمان تولید می‌کنیم مانند جویدن، سرفه، حرف زدن و خمیازه کمی منقبض می‌شود، احتمالاً برای جلوگیری از کر شدن توسط بدن خودمان!

هنگام انقباض ماهیچه کشنده پرده گوش، آنچه می‌شنوید به معنای واقعی کلمه صدای عضله‌ی خود شما است. اگر می‌توانید آن را به میل خود منقبض کنید، اثر این صدا خفه‌کن مانند این است که دستانتان را روی گوش خود بگذارید.

اگر ندانید که چه اتفاقی می‌افتد، می‌تواند نگران‌کننده نیز باشد. یک گزارش در سال 2013، مرد 27 ساله‌ای را توصیف می‌کند که با "شکایت از وزوز گوش دو طرفه" پیش دکتر خود رفته بود و معلوم شد که او قادر است به طور ارادی هر دو ماهیچه کشنده پرده گوش خود را منقبض کند و این صدای خروش‌ چیزی نیست که جای نگرانی داشته باشد.

برای آن دسته از ما که نمی‌توانیم به گوش خود چنین فرمانی دهیم، راهی وجود دارد که بفهمیم چه صدایی شنیده می‌شود. یک خمیازه‌ی بزرگ و طولانی بکشید. صدایی غرش‌مانند نمی‌شنوید؟ این ماهیچه کشنده پرده گوش شما است که در حال انقباض است.

# ماهیچه کشنده پرده گوش # گوش میانی # استخوان رکابی # استخوان سندانی # استخوان چکشی
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

  • بعضی افراد می‌توانند در گوش خود صدای غرش‌مانندی ایجاد کنند

    بعضی افراد می‌توانند در گوش خود صدای غرش‌مانندی ایجاد کنند