تست صبحگاهى احتمال ابتلا به کرونا در منزل

تست صبحگاهى احتمال ابتلا به کرونا در منزل

از دست دادن حس بویایی - آنوزمیا - علامت شایع COVID-19 است. طی نه ماه گذشته، دو نفر - یک دانشمند حسی و یک اپیدمیولوژیست بیماری عفونی - از مهارت‌های مخصوص خود برای توسعه‌ی برنامه‌های غربالگری و آزمایش مبتنی بر بویایی - که بخشی از واکنش به بیماری همه‌گیر SARS-CoV-2 است - استفاده کرده‌اند.

در اوایل ماه اکتبر، یکی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی داستان مادرش و برنامه‌ی روزانه قهوه خوردن او را تعریف کرد. این داستان کاملا نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از چک کردن بویایی به عنوان ابزاری برای غربالگری عفونت COVID-19 استفاده کرد.

یک روز بعد از ظهر، مادر این دانشجوی تحصیلات تکمیلی برای تهیه فنجان قهوه همیشگی خود می‌رود که متوجه می‌شود که بو یا مزه‌اش را حس نمی‌کند. او از دخترش در مورد نابویایی مرتبط با COVID شنیده بود، بنابراین بعد از آن سعی کرد اسپری تمیزکننده با عطر کاج را ببوید و بوی آن را هم حس نکرد.

با توجه به نابویایی ناگهانی و غیرقابل توضیح او، مادر این دانشجو خود را قرنطینه کرد و آزمایش COVID-19 را انجام داد که مثبت شد.

با جدی گرفتن از دست دادن بویایی، آزمایش سریع و قرنطینه کردن خود، بن بست برای ویروس ایجاد کرد و زنجیره‌ی انتقال را قبل از انتشار ویروس به دیگران شکست.

طبق برخی ارزیابی‌ها، 44 تا 77 درصد افراد مبتلا به COVID-19 حس بویایی خود را از دست می‌دهند. اما بسیاری از آنها نمی‌دانند که حس بویایی خود را از دست داده‌اند تا زمانی که به طور خودآگاه سعی در بوییدن چیزی دارند که باید بو داشته باشد، مانند شمع‌های معطر.

به همین دلیل است که ما مردم را تشویق می‌کنیم که سعی کنند هر روز به صورت خودآگاه چیزی را بو کنند. نابویایی ناگهانی و غیر قابل توضیح، علامت خاصی از COVID-19 است. این می‌تواند به عنوان یک ابزار غربالگری خانگی روزانه توسط افراد مورد استفاده قرار گیرد و ابزار دیگری در مبارزه برای محدود کردن COVID-19 فراهم می‌کند.

نابویایی

COVID-19 به روشی متفاوت از سرماخوردگی معمولی بر روی حس بویایی شما تأثیر می‌گذارد. وقتی بینی شما گرفتگی دارد، بوها - مولکول‌های فعال سبک بو در هوا - از نظر فیزیکی قادر به رسیدن به گیرنده‌های بوی بالای حفره بینی سما نیستند.

در عوض با COVID-19، از بین رفتن بویایی به دلیل اختلال در علامت‌دهی ایجاد می‌شود. تحقیقات نشان داده است که ویروس به سلولهای پشت پل بینی که در کنار نورون‌های بویایی هستند، حمله می‌کند.

این سلول‌های پشتیبان از بسیاری از گیرنده‌های ACE2 که ویروس برای ورود به سلول از آنها سواستفاده می‌کند، پوشانده شده‌اند، بنابراین آسیب‌پذیر هستند. این بافت ملتهب می‌شود و به طور موقت در توانایی سلول‌های عصبی بویایی برای نشان دادن وجود بو اختلال ایجاد می‌شود.

برخلاف سرماخوردگی، بسیاری از بیماران COVID-19 حس چشایی خود را نیز از دست می‌دهند.


یک علامت بسیار خاص

نابویایی غیر قابل توجیه به طور معمول در سایر عفونت‌های ویروسی بسیار نادر است، به ویژه در صورت عدم احتقان یا انسداد بینی. از دست دادن حس بویایی نشانه مهمی از عفونت احتمالی COVID-19 است.

در واقع، تجزیه و تحلیل اخیر نشان می‌دهد که اگر شما مجبور شدید فقط یک علامت را انتخاب کنید، از دست دادن ناگهانی بویایی می‌تواند بهترین پیش‌بینی‌کننده برای تشخیص COVID-19 باشد.

از دست دادن بویایی نشانه‌ی خاصی برای COVID-19 است، اما همه افراد مبتلا به عفونت SARS-CoV-2 از دست دادن بویایی را گزارش نمی‌کنند. از نظر انتقادی، اینکه بتوانیم بوی همه چیز را حس کنیم به معنای عاری بودن از کرونا نیست.

اگر امروز صبح می‌توانستید بوی قهوه‌ی خود را حس کنید، این نتیجه‌ای مبهم است: ممکن است به این معنی باشد که شما COVID-19 ندارید، اما همچنین می‌تواند به این معنی باشد که شما به SARS-CoV-2 آلوده هستید ولی حس بویایی طبیعی خود را از دست نداده‌اید.

در حالی که بررسی‌های تب به طور گسترده انجام شده است، اما این علامت فقط مربوط به COVID-19 نیست، بسیاری از بیماری‌ها مانند آنفولانزا یا گلودرد نیز باعث تب می‌شوند. استفاده از نابویایی نیز به عنوان آزمایش COVID-19 اصلا مطمئن نیست.

اما از آنجا که بررسی روزانه‌ی بویایی بسیار خاص، فوری و کاملاً رایگان است، یک ابزار غربالگری بسیار مفید است.


روزانه این کار را خودتان انجام دهید

داستان مادر دانشجوی تحصیلات تکمیلی ما نشان می‌دهد که چگونه چک‌های خودآگاه بویایی می‌توانند به شناسایی COVID-19 در افراد بدون علائم دیگر، کمک کند. در ایالت پنسیلوانیا، این کار عملی شده است.

پاییز امسال، مدرسه پروژه‌ی "توقف کنید. بو کنید. خوب باشید." را که پروژه‌ای برای افزایش آگاهی از ارتباط بین کاهش ناگهانی بویایی و ابتلا به COVID-19 است، راه اندازی کرد. آنها حتی "کارت‌های بویایی" مختلفی را تولید کردند تا افراد بتوانند حس بویایی خود را با یک ابزار استاندارد بررسی کنند.

در حالی که چنین ابزاری برای تحقیق ترجیح داده می‌شود، اما انجام آزمایش بویایی روزانه نیازی به کارت بویایی سفارشی ندارد. این آزمایش می‌تواند به سادگی بو کردن فنجان قهوه صبحگاهی یا شامپویی که با آن دوش می‌گیرید، باشد.

چک کردن بویایی نمی‌تواند تمام موارد ابتلا به عفونت را تشخیص دهد، زیرا حدود یک چهارم تا نیمی از بیماران COVID-19 حس بویایی خود را از دست نمی‌دهند.

اما با توجه به اینکه آزمایشات بویایی خانگی با هزینه‌ی صفر قابل انجام است، نقاط ضعف استفاده از آنها برای غربالگری حداقل است.


غربالگری گسترش بیماری را متوقف می‌کند

غربالگری یکی از اساسی‌ترین ابزارهای بهداشت عمومی است. مهمترین عوامل برای یک ابزار غربالگری موثر COVID-19 تناوب و سرعت هستند و حساسیت آزمون در درجه دوم قرار دارد.

بررسی حس بویایی بسیار آسان است. چه کسی در آشپزخانه خود یک کیسه قهوه یا چای یا یک صابون در حمام ندارد؟ همچنین بسیار سریع است، شما بلافاصله متوجه می‌شوید که آیا شیر شما ترش شده است یا خیر.

این‌ها را با میزان اختصاصی بودن بالای نابویایی نسبت به علائم دیگر ترکیب کنید. ما معتقدیم که بررسی‌های روزانه بویایی در خانه می‌تواند براورده کردن نیاز به یک ابزار غربالگری سریع، ارزان و خاص کمک کند. ردیابی از دست دادن ناگهانی بویایی حتی می‌تواند برای نظارت موارد COVID-19 در سطح جمعیت یک کشور یا منطقه مورد استفاده قرار گیرد.

مطمئناً، هیچ یک از برنامه‌های غربالگری 100 درصد موارد را شناسایی نخواهند کرد اما ادامه تمرین سایر رفتارهایی که باعث کاهش آسیب می‌شوند، برای افراد بسیار مهم است.

هنوز هم، شما را به "توقف کنید. بو کنید. خوب باشید." تشویق می‌کنیم و اگر حس بویایی خود را از دست دادید، لطفاً خود را قرنطینه کرده و با یک متخصص بهداشت تماس بگیرید.

جان ای هیز، استاد علوم غذایی، ایالت پنسیلوانیا و کارا استن، استادیار اپیدمیولوژی، ایالت پنسیلوانیا.

# ویروس کرونا # همه‌گیری # نابویایی
نظری موجود نیست.

دیگر پست‌ها

 • اولین عروسی آنلاین در سال 1876 برگزار شد

  اولین عروسی آنلاین در سال 1876 برگزار شد

 • امروز کار جدیدى انجام دهید و فردا خوشحال‌تر باشید

  امروز کار جدیدى انجام دهید و فردا خوشحال‌تر باشید

 • اثرات همه‌گیری ویروس کرونا بر محتوای خواب‌هایی که می‌بینیم

  اثرات همه‌گیری ویروس کرونا بر محتوای خواب‌هایی که می‌بینیم

 • عطسه مانند یک "بمب‌ اتمی کوچک" با برد بیش از 2 متر است

  عطسه مانند یک "بمب‌ اتمی کوچک" با برد بیش از 2 متر است

 • تست صبحگاهى احتمال ابتلا به کرونا در منزل

  تست صبحگاهى احتمال ابتلا به کرونا در منزل

 • امضای مغزی متفاوت افرادِ تنها به پر کردن خلا اجتماعی کمک می‌کند

  امضای مغزی متفاوت افرادِ تنها به پر کردن خلا اجتماعی کمک می‌کند

 • آیا جهش ویروس کرونا بر واکسن تأثیر خواهد گذاشت؟

  آیا جهش ویروس کرونا بر واکسن تأثیر خواهد گذاشت؟

 • تاثیر همه گیری ویروس کرونا بر بینایی کودکان

  تاثیر همه گیری ویروس کرونا بر بینایی کودکان